Tüm korkularda olduğu gibi evde yalnız kalma korkusunun temelinde de, kişinin kendini yeterince güvende hissetmeme duygusu yatar. Bu duygu çoğunlukla çocuk yaşlarda oluşur. Bebek ve çocuklar özellikle 0-6 yaş arasında yaşamlarını kendi başlarına yürütecek temel becerilere sahip değillerdir. Bu dönemde en temel becerileri, ebeveynlerinin dikkatini çekmek ve ihtiyaçlarının giderilmesini sağlamak üzere verebildikleri sinyallerdir. Bebeklik döneminde bu sinyaller ağlama ve mızıldanma şeklindeyken büyüdükçe sözlü ifadelere dönüşür. 0-6 yaş döneminde çocuğun temel ihtiyaçları (beslenme, sıcak tutulma, temizlenme, sevilme vb.) doğru algılanmamış ve karşılanmamışsa çocukta güven duygusu yeterince oluşmaz. Anne yada babadan birinden uzun süre ayrı kalmak da çocuk için bu dönemde güvende olma hissini zedeler.Kendini tam olarak güvende hissetmeyen çocuk ya da yetişkin herhangi bir travmatik olay, hikaye ya da korkutucu bir olay sonrası güvenlik arayışına geçebilir. Kişi kendini tek başına güvende hissetmiyorsa mutlaka yanında birini ister. Yalnız kalmak onun için güvenli değildir.
Bu duygu durumuna girmiş bir çocuk veya yetişkine bilinç seviyesinde korkulacak bir şey olmadığını söylemek genelde faydasızdır zira konu bilinçaltı seviyede bir inanca dayalıdır. Bilinçaltı inançlar sürekli çalan plaklar gibidir, bilinç seviyesinde ne derseniz deyin çalmaya devam edecektir. Bu sebeple bu tür korkuları genelde bilinçaltı seviyede çözmek çok daha kolaydır. Bu anlamda çocuk veya yetişkinde güvende hissetme duygusunu yerleştirecek hipnoterapi, hipnoz CD’leri ve EFT (Emotional Freedom Techniques) kullanılabilecek en uygun yöntemlerdir.
Çocuklarda korkuyla mücadele etmede aşağıdaki konulara dikkat edilmelidir;

  • Çocuğunuza anlaşıldığını hissettirin. Korkusunu küçümsemeyin. Onu anlamaya çalışın, yalnız kalırsa neler olabileceğini sorun ve vereceği cevapları dikkatlice dinleyin. Onu anladığınızı belirtin. Sizin tarafınızdan anlaşılmak onu güvende hissettirecektir.
  • Korkusunun üzerine zorla gitmesini istemeyin. Evde ya da odasında tek başına kalamayan çocuğu zorla korktuğu bu durumla bırakmayın. Süreci aşamalara ayırın. Adım adım her yapabildiği aşamayı takdir edin. (Örneğin tek başına
    odasında kalamıyorsa onunla birlikte oturun ve otururken bir şey olmadığından bahsedin, yalnızken de aynı şekilde olacağını anlatın, sonra o odada siz kapının dışında durun ve takdir edin, bir yandan mesafeyi bir yandan kalma süresini arttırın)
  • Güven duygusu aşılayın. Hipnotik (bilinçaltı) bir etki yaratmak için çocuğunuzun derin uykuya geçmeden önceki aşamasından (alpha) başlayıp derin uykuya geçişe kadar olan bir iki dakika boyunca hafifçe sırtını okşayarak kısık bir sesle “Güvendesin” deyin. Bu 6 hafta kadar yapıldığı taktirde çocuk kendini güvende hissedecek ve korkuları kendiliğinden kaybolacaktır.
  • Korkuları beslemeyin. Örneğin çocuk tek başına yatamıyorsa, yatağınıza almayın. Çünkü sizin yanınızda kendini güvende hissedecek ve tek başına olduğunda güvende hissetmesi iyice zorlaşacaktır. Bunun yerine kendi yatağında uyuyana kadar yanında durmanız daha doğru bir yaklaşımdır.
  • Çocuğunuzu ciddiye alın. Çocuğun korkularını hafife almayın ve dalga geçmeyin. Çocuğun ciddiye alınmaması ruhsal dünyalarını etkiler. Eğer korkular çocuğunuzun yaşamını engelliyorsa ve çabalarınız sonuç vermiyorsa mutlaka profesyonel bir yardım almalısınız.

Volkan Ulusan

Not: Yukarıdaki yazı bilgilendirme amaçlı olup ihtiyaç halinde profesyonel yardım almanızı tavsiye ederim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here