Bu aralar sıklıkla – “NEFES çalışması nedir?” – “NEFES çalışması yapmalı mıyım?” gibisinden sorular geliyor…

Dilim döndüğünce, aklım erdiğince anlatmaya çalışayım;
Bir kere her şeyden önce doğu tıbbına göre nefes yaşam enerjisidir, bedeni yaşatan ruhtur… Her nefeste ihtiyacımız olan enerjiyi evrenden bedenimize çeker, nefes verirken de kullanmadığımız kısmını dönüştürülmek üzere tekrar evrene geri veririz. (Burada temizlenmek değil, dönüştürülmek kelimesini kullanıyorum çünkü bedenimizden çıkan ve bizim kirli tabir ettiğimiz enerji ile beslenen pek çok varlık vardır. Yani bizim ‘kirli’miz onların ‘temiz’idir… )

‘Dünyasal’ yaşamımız ilk nefesle başlar, son nefesle son bulur.
Dini açıdan ele alınırsa nefesin önemi Kuran’da da belirtilmiştir. Daha doğarken nefes sayımızın belirli olduğunu söyleyen pek çok ayet vardır… Burada ilginç olan ömrün süresinin kalp atışı sayısıyla değil, nefes sayısı ile belirtilmiş olmasıdır… Pek çok başka ayette de ‘üflemek’ tabiri kullanılır… Ya yaratmak için üfler yada yarattığını yıkmak için üfler… Ama NEFES burada da çok net belirtilmiştir…

Peki batı tıbbına göre incelendiğinde durum nedir derseniz, nefes bedenimizdeki otonom sinir sistemi ile direk etkileşim halinde olan en önemli etkenlerden biridir ve nefes alma biçimimiz duygu durumumuzu belirler. Göğüste toplanan sığ ve sık nefes, SEMPATİK sistemimizi devreye sokarak bizi bir savaş durumuna hazırlarken, derin, yavaş nefesler bizi uykuya hazırlar ve sindirme, öğrenme gibi süreçlerimize yardımcı olur.

Ama benim tecrübelerime göre NEFES bunlardan çok daha öte bir şey. Bir kere her şeyden önce bilinen yüzden fazla nefes tekniği var ve her bir teknik farklı şeyler için kullanılabiliyor. Mesela bazı nefes alma teknikleri sizi meditatif bir duygu durumuna sokup, size beden dışı olarak tabir edilebilecek tecrübeler yaşamanızı sağlarken, bazı nefes teknikleri de geçmişte yaşadığınız ve sizde öfke yaratan travmaları temizlemenize yardımcı olabiliyor.

Ama her nefes tekniği herkes için uygundur diyemem. Hatta bazı nefes teknikleri bazı kişiler için zararlı bile olabilir. Eğer iyi ve faydalı bir nefes çalışması yapmak istiyorsanız, hangi tekniği çalışıyor olursanız olun seans sırasında kendinizi fazla zorlamamanızı ve bu işe gerçekten gönlünü vermiş bir eğitmen ile çalışmanızı tavsiye ederim…

Volkan Ulusan

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here